Kolejna edycja międzynarodowego projektu filmowego KINEMA- warsztaty filmowe w Karpaczu

kinemaW dniach 17-19 lutego2016r  nasza 4- osobowa grupa czyli Bartek Worek (kl. 1TI), Aleksander Leśko (kl. 2TI) oraz Kamil Kaczówka i Paweł Gieniec (kl. 3TI) wraz z panią A. Jasek Łata w ramach Projektu KINEMA Trilangulaire pojechała na warsztaty filmowe odbywające się w Karpaczu. Organizatorzy wyśmienicie zorganizowali nam czas-wypełnili go po brzegi warsztatami wszelkiej maści. Oprócz naszej szkoły w warsztatach uczestniczyli uczniowie z innych dolnośląskich szkół ponadgimnazjalnych: z Oleśnicy, Wrocławia, Góry, Jeleniej Góry i Karpacza. Głównym celem programu warsztatów była analiza obowiązkowych w tegorocznym projekcie filmów: niemieckiej „Shahady” i polskiej „Idy”. Galeria zdjęć

Mieliśmy okazję spotkać się z gośćmi specjalnymi:scenografką niemieckiego filmu– Barbarą Falkner, która wyczerpująco odpowiadała na liczne pytania uczniów oraz aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu – EdwinemPetrykatem, który przybliżył namniektóre sceny filmu „Ida” oraz analizował sposób realizacji nagrodzonego Oskarem filmu Pawła Pawlikowskiego.Informacje uzyskane od owych osób były obszerne i pomocne we wszelkich działaniach w przyszłości związanych z trwającym projektem. PanPetrykat poinstruował nas jak ważną rolę odgrywa kamera jak ibezsłowny przekaz filmowy.Pani Falkner obszernie wyjaśniła nam wszelkie wątpliwości jak i zagwozdki kręconego przez nią filmu, co dało nam obraz pracy, jaką trzeba wykonać, by stworzyć doceniane na całym świecie dzieło.W czasie wolnym poznawaliśmy okolice jak i integrowaliśmy się z uczniami z innych szkół, biorących także udział w projekcie KINEMA.Wspólne tematy jak i zainteresowania sprawiły,że szybko nawiązaliśmy wspólny język,dlatego też pobyt na warsztatach stał się jeszcze przyjemniejszy. Wyjazd ten będziemy wspominać pozytywnie i wykorzystywać zdobyte wiadomości w naszej pracy filmowej.

W Karpaczu gościli także przedstawiciele polskich i niemieckich organizatorów wizyty młodzieży z Francji, Niemiec i Polski, która odbędzie się wiosną tego roku na Dolnym Śląsku. Zajęli się oni omówieniem wytycznych do programu trójstronnego spotkania młodzieży.

1. Leśko, A. Jasek Łata