Akademia 3 Maja

akademia27 kwietnia 2016 r. o godz. 12.00 w naszej szkole rozpoczęła się Powiatowa Akademia z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Część oficjalną otworzyli przewodnicząca szkoły Elżbieta Kasprzyk i jej zastępca Damian Mikulski. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły oraz odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał Dyrektor Szkoły pan Ryszard Pawłowski. Przywitał przybyłych gości w osobach: Starosty Powiatu Ząbkowickiego Romana Festera,  Wicestarosty Mariusza Szpilarewicza, radnych powiatu z wiceprzewodniczącymi Dariuszem Marcinkowem i Marianem Kozyrą, radnych gminy z przewodniczącym Andrzejem Dominikiem, kierowników jednostek organizacyjnych Powiatu Ząbkowickiego, dyrektorów szkół. Radę Rodziców reprezentowała Przewodnicząca Danuta Machnik. Dyrektor przedstawił krótki rys historyczny dotyczący powstania Konstytucji 3 Maja oraz jej znaczenia w dziejach Polski. Galeria zdjęć

Zwrócił uwagę na to, że Konstytucja była radykalną próbą uzdrowienia państwa i ratowania Polski przed upadkiem. Następnie pan dyrektor zaprosił zebranych do obejrzenia części artystycznej, przygotowanej przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycielek, pań: Agnieszki Chłopaś, Anny Magnowskiej, Julity Kasprowicz i Krzysztofa Krakowiaka. Szkolny projekt artystyczny opierał się na kanwie programu telewizyjnego TVP "Kocham Cię, Polsko!" Taki  też był tytuł przedstawienia zaprezentowanego przez naszą społeczność uczniowską, przede wszystkim z klas 4TI, 2TG,3TG, 1TE, 2TE, 2TBH. Na scenie rywalizowały ze sobą dwie drużyny, które przy żywiołowo dopingującej publiczności, odpowiadały na pytania dotyczące uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Widowisko było świetną lekcją historii i patriotyzmu. Przeplatały się w nim sceny historyczne z obrazami współczesnego patriotyzmu oraz z przepięknie wykonywanymi piosenkami i wierszami, tematycznie nawiązującymi do uchwalenia konstytucji. Program artystyczny był wyrazistym przekaźnikiem przywiązania naszych uczniów do polskiej historii, polskości, patriotyzmu i poczucia autentycznej wolności. Widowisko nie tylko zachwycało bogatą scenografią, ale także bogatym materiałem muzycznym (od" Mazurka Trzeciego Maja" do współczesnych patriotycznych piosenek rockowych). Po to są takie chwile, by odnajdywać swoje miejsce w Polsce, własną tożsamość - tak jak w piosence zaśpiewanej przez  uczniów na końcu przedstawienia: "bo wszyscy Polacy to jedna rodzina"...

Program artystyczny został bardzo dobrze przyjęty przez oglądających. Pan dyrektor złożył podziękowania aktorom i nauczycielkom odpowiedzialnym za program.  Na koniec przybyłych gości zaproszono na poczęstunek przygotowany przez uczniów naszej szkoły z klasy gastronomicznej pod kierunkiem Julity Pikul i Anny Kudryńskiej.