Aktualności

Akcja rejestracji w bazie DKMS zakończona sukcesem !

2018dkmnWe wtorek 27 listopada w naszej szkole w sali numer 17 odbyła się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych. Organizatorem wydarzenia z ramienia fundacji DKMS była pani Elzbieta Wołoszczak. Akcja ukierunkowana była na poszukiwanie genetycznych bliźniaków dla ludzi chorujących na nowotwory krw. W Polsce kazdego dnia ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu chorych to jedyna szansa przeszczepienie komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Jedynie 25% pacjentów znajduje bliźniaka genetycznego w rodzinie, 75% zdanych jest na dawców niespokrewnionych. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy wynosi 1 na 20 tysięcy. To sprawia, że poszukiwania są trudne i nie wszyscy pacjenci mogą znaleźć swojego bliźniaka genetycznego. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych dawców, tym większa szansa dla chorych. Dlatego tak ważne jest, aby do grona dawców dołączyły nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi. W czasie przeprowadzonej akcji, zarejestrowało się 13 osob, co jest ogromnym sukcesem.

 

Jeżeli nie zdążyłeś zarejestrować się podczas naszej akcji? To nic straconego. Wystarczy odwiedzić stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet do pobrania wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka, który zostanie przesłany pocztą. W domu dokonać rejestracji zgodnie z załączoną instrukcją i odesłać do Fundacji w kopercie zwrotnej.

Wolontariuszami akcji były: uczennice z klasy III TG: WIKTORIA DŹWIGNIEWSKA, PATRYCJA ŻYREK, KLAUDIA SAŁKOWSKA, ELŻBIETA RZEPKA, NIKOLA BAR, MAJA ŚWIDERSKA, JUSTYNA PLEŚNIARSKA, WIKTORIA PORĘBA.