Program COMENIUS – „Let’s cool our precious planet”

Galeria zdjęć

27.04.2010 do dwudziestoosobowej grupy uczniów naszej szkoły przybyli z Turcji uczniowie biorący udział w projekcie COMENIUS – “Uczenie się przez całe życie”. Uczniom towarzyszyło trzech opiekunów z ich macierzystej szkoły oraz cztery nauczycielki ze szkoły portugalskiej, również zaangażowanej w realizację tego projektu. Kolejne dni upłynęły naszym gościom na zwiedzaniu Kotliny Kłodzkiej i Wrocławia a także na poznawaniu kultury polskiej.

Kolejnym etapem programu była wizyta w Turcji. W maju 2010 roku delegacja nauczycieli z naszej szkoły odwiedziła anatolijską szkołę średnią w Yahyali w Turcji. Do Yahyali przybyła również grupa uczniów portugalskich wraz z opiekunami z placówki w Bobadeli pod Lizboną. W trakcie tej wizyty odbyły się wycieczki do Kapadocji  oraz Kayseri – jednego z największych miast w Turcji. Goście zwiedzili wiele niesamowitych miejsc, poznali piękno niemal nienaruszonej przez człowieka przyrody, dowiedzieli się, w jaki sposób wykorzystywać naturalne źródła energii nie niszcząc natury i próbując zapobiec globalnemu ociepleniu.

W miesiącu wrześniu dwudziestu uczniów nasze szkoły wraz z nauczycielami odwiedziło piękną Portugalię. Była to kontynuacja projektu COMENIUS. Celem spotkania było poznanie odmiennej kultury, tradycji, historii państwa, jak również debata nad globalnym ociepleniem i potrzebą dbania o Matkę Ziemię. Na miejscu czekali na nas uczniowie i nauczyciele z Bobadeli a także przedstawiciele tureckiego grona pedagogicznego. W trakcie tej wycieczki zwiedziliśmy Lizbonę, Pałac Narodowy w Sintrze, Evorę z rzymską świątynią Tempo Romano, malownicze średniowieczne Obidos a także Fatimę. Kolejne atrakcje jakie na nas czekały to: spływ kajakowy, zwiedzanie jaskiń Coin Caves, spacer po Ecoparku w Pia do Orso a także wypoczynek nad brzegiem Atlantyku. Jeden dzień poświęcony był problemom globalnego ocieplenia, byliśmy gośćmi w fabryce paneli słonecznych w Moura jak również odwiedziliśmy największą na świecie elektrownię paneli słonecznych.  Po tygodniu pełna wrażeń grupa powróciła do Polski.